Aναζήτηση Βιβλίου

Κανονισμός

3ου Δημοτικού Σχολείου Άμφισσας

Ο Κανονισμός της Βιβλιοθήκης μας

1. Μέλη της βιβλιοθήκης είναι όλοι οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, προς όφελος των οποίων λειτουργεί η Σχολική Βιβλιοθήκη, για να καλύπτουν τις μορφωτικές και εκπαιδευτικές τους ανάγκες.
2. Υπεύθυνος για τη λειτουργία της Βιβλιοθήκης είναι ο εκπαιδευτικός που ορίζεται κάθε χρόνο από το Σύλλογο Διδασκόντων του Σχολείου.
3. Τα μέλη έχουν δικαίωμα χρήσης του χώρου και του υλικού της βιβλιοθήκης και δεν εισέρχονται με τσάντες μέσα σε αυτόν.
4. Η είσοδος στο χώρο της Βιβλιοθήκης γίνεται παρουσία του Υπεύθυνου Εκπαιδευτικού, αλλά και όποιος άλλος εκπαιδευτικός μπορεί να κάνει χρήση του χώρου και των βιβλίων με τους μαθητές του, αφού πρώτα ενημερώσει τον Υπεύθυνο.
5. Κάθε μαθητής/τρια έχει καρτελάκι με κωδικούς πρόσβασης προκειμένου να μπορεί και από το σπίτι του να δει τα βιβλία που υπάρχουν στη βιβλιοθήκη, αφού λειτουργεί και η Ψηφιακή Βιβλιοθήκη του Σχολείου με link που υπάρχει στο blog του Σχολείου.
6. Ο καθένας δανείζεται μόνο για τον εαυτό του, ένα βιβλίο για δύο ή τρεις εβδομάδες.
7. Επιλέγουμε το βιβλίο που θα δανειστούμε διαβάζοντας την περίληψη στο οπισθόφυλλο ή ζητάμε τη βοήθεια του υπεύθυνου της βιβλιοθήκης.
8. Τα βιβλία πρέπει να παραδίδονται αυτοπροσώπως στον υπεύθυνο της βιβλιοθήκης.
9. Ο δανεισμός, η παραγωγή φωτοαντιγράφων και η χρήση τεκμηρίων που χαρακτηρίζονται ως σπάνια καθώς και η πρόσβαση σε υπολογιστές πραγματοποιούνται μόνο με την παρουσία και την επίβλεψη του/της Υπεύθυνου/ης της Σχολικής Βιβλιοθήκης.
10. Οι μαθητές /τριες είναι υπεύθυνοι για τα βιβλία που χρησιμοποιούν. Υπογραμμίσεις ή σημειώσεις στα βιβλία δεν επιτρέπονται. Το μέλος που χάνει ή καταστρέφει ένα βιβλίο, υποχρεούται να το αντικαταστήσει αγοράζοντάς το από το εμπόριο ή καταβάλλοντας το αντίτιμο της αξίας του.
11. Στη λήξη της σχολικής χρονιάς πρέπει οπωσδήποτε να έχουν επιστρέψει όλοι όσοι δανείστηκαν τα βιβλία στη βιβλιοθήκη (ή σε περίπτωση απώλειας να τα έχουν αντικαταστήσει).
12. Στους μαθητές ?χρήστες στο τέλος της σχολικής χρονιάς απονέμονται βραβεία φιλαναγνωσίας.